Razpis za Priznanje Muzeja norosti

Objavljeno: Čet, 14.07.2022 - 15:07

V Muzeju norosti si prizadevamo za ozaveščanje o nujnosti dezinstitucionalizacije v Sloveniji, o odpravi institucij za dolgotrajno oskrbo, v katere se namešča ljudi z oviranostmi in o razvoju storitev v skupnosti, ki bodo ljudem z oviranostmi omogočile življenje v skupnosti in vključenost v družbo. Te pravice jim zagotavlja Konvencija o pravicah ljudi z oviranostmi, ki jo je Slovenija ratificirala že leta 2008.

S priznanjem Muzeja norosti želimo spodbuditi mlade, da bi na vseh področjih raziskovali možnosti in pridobivali znanja in veščine, potrebne za preoblikovanje storitev, ki se izvajajo v institucijah, v storitve, ki bodo na voljo v skupnosti, med ljudmi. Take storitve, ki bodo po meri potreb posameznega človeka in bodo na voljo v običajnih okoljih, kjer ljudje živijo.

Muzej norosti razpisuje:

1. priznanje za najboljše diplomsko ali magistrsko delo z vidika človekovih pravic in življenja v institucijah

2. priznanje za najboljšo doktorsko disertacijo z vidika človekovih pravic v povezavi z življenjem v institucijah v Sloveniji

Pogoji kandidiranja:

• Za priznanja se lahko potegujejo tisti, ki so diplomirali, magistrirali ali doktorirali v Sloveniji na kateremkoli področju v zadnjem študijskem letu. Prvi razpis se nanaša na študijsko leto 2021-2022 in vključuje zaključna dela od oktobra 2021 do konca septembra 2022.

• Na razpis se lahko prijavijo avtorice in avtorji sami, lahko jih prijavijo tudi njihovi mentorji in mentorice.

• Prijavitelje in prijaviteljice, ki menite, da določeno zaključno delo zasluži priznanje, prosimo, da na e-naslov Muzeja norosti (info@muzejnorosti.eu) pošljete naslednje podatke: Ime in priimek avtorja oz. avtorice; naslov dela; datum zagovora; COBISS ID in -naslov za komuniciranje s prijaviteljem oz. prijaviteljico.

Če delo še ni vpisano v COBISS in ni dostopno na spletu, nam pošljite delo v pdf dokumentu.

Razpis velja za tekoče študijsko leto, prijave sprejemamo do 31. oktobra 2023.

Slovesna razglasitev in podelitev priznanj poteka vsako leto ob svetovnem dnevu Človekovih pravic v Muzeju norosti na Tratah, to je okoli 10. decembra. Dobitniki priznanj bodo ob podelitvi na kratko predstavili ključne ugotovitve iz svojega dela.

Priznanje Muzeja norosti 2022

Komisija strokovnjakinj s področja dezinstitucionalizacije in človekovih pravic je za 2021/2022 izbrala za najboljši:

diplomsko delo z naslovom “IZKUŠNJA ŠTUDENTKE SOCIALNEGA DELA S PSIHIATRIČNIM SISTEMOM POMOČI V SLOVENIJI”, avtorica ANA ŠPAN, Fakulteta za socialno delo, mentorica: red. prof. dr. Vesna Leskošek.

in

magistrsko delo z naslovom “SPOLNO ŽIVLJENJE OSEB, KI BIVAJO V SOCIALNO VARSTVENEM ZAVODU HRASTOVEC”, avtorica VANESSA KOZAR, Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani, mentorica: doc. dr. Špela Razpotnik, somentorica: asist. dr. Darja Tadić.

Več na: Priznanje Muzeja norosti 2022