psihiatrična bolnišnica Hawler

Med zidovi – samostojna razstava Simona Changa in umetniška rezidenca v Muzeju norosti

Grad Cmurek s prostori nekdanjega »zavoda za duševno in živčno bolne« in prizadevanja Muzeja norosti za ozaveščanje o pravicah ljudi s težavami v duševnem zdravju navdihujejo mnoge ustvarjalce, tokrat so pritegnili uveljavljenega fotografa Simona Changa, ki je v še delujočih psihiatričnih institucijah v Pragi, na Češkem in v Erbilu v Južnem Kurdistanu v Iraku fotografiral ljudi, ki so zaradi osebnih okoliščin ali vojne pristali za zidovi inštitucij. Changove fotografije so okno v svet zaprte inštitucije. So tudi dokument in dokaz o izločenosti, odtujenosti, osamljenosti ljudi za zidovi.

V desetih letih delovanja Muzeja norosti se je izkazalo, da so kulturno-umetniške intervencije pomembna dopolnitev zgodovinskega prikaza. Opuščene zavodske sobe gradu Cmurek so postale prostor spominjanja, pričevanj in pogovorov o družbeni konstrukciji norosti in duševnem zdravju. Na robove družbe izrinjeno temo tukaj postavljamo v osrčje, ne ker bi sami tako želeli, ampak ker že grad Cmurek sam z Muzejem norosti ljudi spodbudi, da se o tem pogovarjajo – in to ne s psihiatrom, terapevtko ali socialno delavko – ampak z »nestrokovnjaki«, običajnimi ljudmi in v prostoru s kulturno vrednostjo. Simona Changa smo povabili, da bo razstavo fotografij postavil v treh sobah, ki so javnosti doslej bile nedostopne. V času razstave bo bival v gradu Cmurek in se z obiskovalci, prostovoljci in domačini pogovarjal o ljudeh, ki jih je srečal na svojih fotografskih poteh in tudi sam poslušal zgodbe tukajšnjih ljudi. V okviru projekta bomo okrepili sodelovanje z ljudmi, ki živijo za zidovi največje socialno varstvene institucije v Sloveniji.

Kontaktna oseba: Darja Farasin

Trajanje projekta: 28. 6. 2022 do 10. 10. 2022

Projekt so podprli: Ministrstvo za kulturo RS, Narodni sklad za umetnost in kulturo Tajvan, SVZ Hrastovec

Ministrstvo za kulturoNarodni sklad za umetnost in kulturo TajvanSVZ Hrastovec