Otvoritev razstave Simona Changa

Objavljeno: Sre, 24.08.2022 - 17:53

Simon Chang je fotograf, ki je paciente psihiatričnih ustanov pričel fotografirati že leta 2004 v Pragi, kjer je ustanovo Bohnice fotografiral več let. Med letoma 2018 in 2019 je v Erbilu, glavnem mestu iraškega Kurdistana, fotografiral psihiatrično bolnišnico Hawler, katere celice polnijo predvsem pacienti, ki trpijo za posledicami nedavnega vojnega razdejanja. Serija fotografij je tokrat predstavljena v gradu Cmurek, ki je med letoma 1956 in 2004 deloval kot institucija za duševno in živčno bolne. Prenos podob iz umobolnice v Erbilu v nekdanjo ustanovo v Sloveniji tako vzpostavlja nekakšen dialog med obema prostoroma, zidovi gradu Cmurek pa postanejo univerzalni zidovi umobolnic, prežeti s spomini in dogodki, ki so se pripetili njegovim nekdanjim prebivalcem in obenem prebivalcem vseh tovrstnih ustanov.

Simon Chang na otvoritvi