
Regijski center za dezinstitucionalizacijo
Evropski dokumenti vse države članice EU zavezujejo, da razvijajo službe za oskrbo in pomoč v skupnosti, s podporo katerih lahko ljudje ostanejo doma in se jim ni treba preseliti v zavode ali domove. Vse premalo je znano, da je Slovenija druga najbolj institucionalizirana država v Evropi. Kljub temu se pri nas število kapacitet v posebnih zavodih in domovih ni zmanjšalo in obrnilo v smer oskrbe in pomoči v skupnosti, ampak se še nadaljuje trend gradnje domov. Situacija v letu 2020 v povezavi z epidemijo nam je potrdila, da so najbolj ogroženi, najmanj zaščiteni in najbolj izpostavljeni najhujšim zapletom in izidom ravno ljudje v institucijah.
Namen
Da bi skupaj presegli razmere v Sloveniji, v gradu Cmurek na Tratah razvijamo Regijski center za dezinstitucionalizacijo. V prvem letu bomo sodelovali pretežno z ljudmi iz občin Šentilj, Apače in Sveta Ana.
Naš cilj je v enem letu raziskati in prepoznati, kakšne potrebe po pomoči in podpori imate občani v svojem domačem okolju. Ugotoviti želimo, kakšne oblike pomoči in kakšne storitve potrebujete občani in občanke, da lahko živite kvalitetno življenje v svojem domu, tudi takrat, ko se znajdete v takšni življenjski situaciji, da rabite pomoč drugih ljudi. To bomo ugotovili s pomočjo osebnih načrtov pomoči in podpore, ki jih bo izvajala izkušena socialna delavka.
Kaj želimo vzpostaviti?
Na podlagi ugotovljenih potreb želimo v vašem domačem okolju vzpostaviti takšne oblike pomoči in podpore, ki vam bodo omogočali, da lahko ostanete doma, v svojem domu, hkrati pa vam bo omogočena pomoč, ki jo potrebujete in ko jo potrebujete.
Komu želimo pomagati?
Projekt je namenjen ljudem s težavami v duševnem zdravju, ljudem z različnimi oblikami oviranosti, telesnimi, duševnimi, posebno pozornost pa bomo namenili tudi starejšim, ki potrebujejo pomoč, da bi lahko ostali doma in jim ne bi bilo treba oditi v dom za stare. Projekt je torej namenjen vsem, ki zaradi različnih ovir potrebujete pomoč drugih ljudi, obseg pomoči je seveda lahko različen, kakor tudi vsebina storitve.
Lokacije in sodelovanje
V prvem letu se bo projekt odvijal na območju občin Šentilj, Svete Ane in Apač.
Najprej bomo sodelovali z vami, občani in občanke, potem seveda tudi z občinami, župani, vsemi, ki se na občinah ukvarjajo s področjem razvoja in oskrbe ljudi. Sodelovali bomo tudi z vsemi službami v regiji, tako javnimi, kot tudi z društvi, da skupaj zgradimo mrežo služb, ki v skupnosti znamo delati skupaj.
Zbornik projekta
O skupnosti in dezinstitucionalizaciji onkraj obstoječih vrtov in vrtičkov [Elektronski vir] = on community and deinstitutionalisation beyond gardens and enclosures : zbornik / [uredila Sonja Bezjak]. - E-zbornik. - Trate : Muzej norosti, 2022
Sodelavci
- Simona Ratajc, univ. dipl. soc. del., zaposlena na projektu
- dr. Sonja Bezjak, direktorica Muzeja norosti
- Darja Farasin, mag. medn. in dipl. stud., sodelavka Muzeja norosti
- prof. dr. Vito Flaker, zunanji svetovalec
Financer projekta
Civic Europe, ki ga izvajata platformi MitOst in Sofia platform, financira ga Stiftung Mercator
Aktualne objave

Priznanje muzeja norosti 2023
V Muzeju norosti bomo letos ponovno podelili priznanja za najboljša zaključna dela s področja človekovih pravi

Oživljanje težavne kulturne dediščine (video)
Ob 10-letnici Muzeja norosti smo 24.

18. in 19. 9. Delavnica EMPACT / Sočutje do narave
V ponedeljek in torek, 18. in 19.

Norih 10
Ob deseti obletnici delovanja muzeja vas vabimo na tradicionalno kresno noč na grad Cmurek.