Zahvala za podporo pri Maršu za Muro

Marša za Muro, ki je potekal v soboto, 6. januarja 2018, se je udeležilo okoli 400 pohodnikov, ki smo skupaj dali jasno sporočilo, da se zavzemamo za ohranitev reke Mure ter našega življenjskega prostora, ki je neločljivo povezan s tekočo reko. Od pristojnih zahtevamo, da Muro izbrišejo iz vseh dokumentov, ki govorijo o gradnji hidroelektrarn.

Foto: Bojan Tomažič

Foto: Srečko Brumen

V Muzeju norosti, Trate se zahvaljujemo številnim posameznikom in društvom, ki ste nam pomagali uresničiti Marš za Muro. Posebej se zahvaljujemo Gasilskemu društvu Sladki Vrh, ki nas je sprejelo pod svojo streho ter njihovim članom, ki so vso pot skrbeli za varno hojo. Zahvala tudi Gasilskemu društvu Velka, ki je pomagalo pri organizaciji prometa ob začetku pohoda.

Foto: Srečko Brumen

Zahvala članicam društva upokojencev Velka, ki so pletle in kvačkale rumene kape za pohodnike, tem so se pridružile še številne druge domačinke, pa tudi ženske od drugod.

Posebna zahvala glasbenikom Tadeju Vesenjaku, Janiju Kovačiču, Vladu Kreslinu in Andreju Černelču, ki so pokazali, da je Mura tudi kultura in da jo bodo skupaj z nami branili do konca. Skupina Dr. Zero je dogodek izpolnila s svojo novo pesmijo z naslovom Moja črna reka, ki so jo posvetili ohranitvi Mure.

Jani Kovačič. Foto: Srečko Brumen

Vlado Kreslin. Foto: Srečko Brumen

Tadej Vesenjak. Foto: Srečko Brumen

Andrej Černelč. Foto: Srečko Brumen

Tadej Törnar je prebral pesem Vlada Poredoša. Foto: Srečko Brumen

Vlado Poredoš, veliki zagovornik reke Mure, je pohodnikom poslal svojo pesem Ne büjrajte mi Müjre… in vnovič sporočil, da Mure ne smejo zagraditi.

Matjaž Jež, prvoborec. Foto: Srečko Brumen

Da bitka za Muro traja že vse predolgo, sta povedala posebna gosta Matjaž Jež, ki se je zanjo boril že v 80-ih ter Valentina Smej Novak, hči pokojnega Štefana Smeja, enega od zaslužnejših borcev zato, da reka še danes teče brez ovir. Tudi njima hvala, da sta prišla in nas podprla.

Valentina Smej Novak: Pravi kapital je biodiverziteta! Foto: Srečko Brumen

Udeležence je nagovorila Karin Rausch iz Gradca in povedala, da se tudi v Avstriji borijo po svojih močeh za ohranitev reke ter ponovila, da se moramo v prizadevanjih združevati za skupno reko!

Karin Rausch, Gradec. Foto: Srečko Brumen

Nenazadnje zahvala vsem pohodnikom, ki ste prišli z vseh koncev in krajev Slovenije ter pokazali, da se za naravo in kulturo gre tudi v blato. Predvsem pa da ste potrdili, da Mura ni zgolj lokalna tema obubožane regije, pač pa naša skupna naravna vrednota, za katero se bomo borili.

V naših prizadevanjih pa nas opogumlja tudi dejstvo, da so pohodnike z nagovori v podporo ohranitvi Mure izrekli župani občin Šentilj, Apače, Gornja Radgona, Tišina ter sosednjih avstrijskih Mureck in Murfeld, mag. Štefan Žvab, Franc Pižmoht, Stanko Rojko, Franc Horvat, Toni Vukan in Josef Schef.

Župani lokalnih občin. Foto: Srečko Brumen

Hvala tudi evropskemu poslancu dr. Igorju Šoltesu, ki je z nami preživel ves dan in obljubil, da se bo tudi osebno zavzel za ohranitev Mure! Ter Gordani Beltram, Ministrstvo za okolje in prostor, ki je pohodnikom povedala, da je razglasitev biosfernega območja Mura v teku.

dr. Igor Šoltes, evropski poslanec. Foto: Srečko Brumen

Gordana Beltram, Ministrstvo za okolje in prostor. Foto: Srečko Brumen

Hvala tudi vsem novinarjem, ki ste se pripeljali na rob Slovenije in sporočila ponesli širom naše države!

Ob koncu pa še pripis, da Muzej norosti sestavljamo prostovoljke in prostovoljci iz Slovenije in Avstrije, ki si prizadevamo za ohranitev skupnega dobrega v regiji okoli gradu Cmurek! Z odlično podporo ekipe WWF nam je uspelo.

Mura je ena od naših najpomembnejših vrednot, in ne bomo je dali!

Del ekipe Muzeja norosti, ostali v akciji vse naokoli. Foto: Srečko Brumen

Stojan Habjanič, Koordinator kampanje Rešimo Muro! Foto: Srečko Brumen

Stojan Habjanič, Koordinator kampanje Rešimo Muro!

Andreja Slameršek, strokovnjakinja za vsebinske in pravne zadeve v kampanji Rešimo Muro! Foto: Srečko Brumen

Več fotografij na povezavi: FB Norost na meji